Tişört Baskı

Tişört baskı, Gündelik hayatta en çok değiştirdiğimiz ve çeşidine önem verdiğimiz giysilerden birisi muhakkak ki tişörttür. Birçok çeşitte ve desende tişörtler üretilmektedir. Fakat artık günümüzde birçoğumuz kendi tarzımızı oluşturmanın gayreti ve çabası içerisindeyiz. Bu noktada da tişört baskı çeşitleri imdadımıza yetişmektedir. İstediğimiz kumaşın üzerine istediğimiz resim ya da desenin baskı yöntemiyle elde edilen bu tişörtler günümüzde oldukça fazla da rağbet görmektedir. Hatta birçok firma kendin tişört baskı seçeneğiyle sevgililere, çocuklara ve çiftlere çok farklı hizmetler sunmaktadır.Tişört Baskı

Her tür kumaşın üzerine yine kumaşın türüne göre her çeşit desenler rahatlıkla baskı yöntemi uygulanarak eşi benzeri olmayan ve tamamen size has tişörtler üretebilmektedir. Peki, tişört baskı nasıl yapılır ve baskı teknikleri nelerdir şimdi birazda bundan bahsedelim.

Tişört baskı işleminde birçok teknik ve yöntem kullanılmaktadır. Tabi ki her tekniğin kendine has uygulanabilme yöntemleri mevcuttur. Bazı teknikler her tür kumaşa uygun olmayabilmektedir. Tasarlamış olduğumuz tişörtlerin ömrünü seçmiş olduğumuz kumaş ve uygulamış olduğumuz baskı tekniği belirlemektedir. Kaliteli bir kumaşın üzerine doğru seçilen bir baskı yöntemiyle elde edilen tişört baskı birçok defa yıkanmış olsa da boya ve renk kalitesinden herhangi bir şey kaybetmez. Tişörtlerin için önerilen kaliteli baskı tekniklerinden bazıları ise şunlar; dijital, süblime, pistole, transfer, emprime ve floktur. Bunlarda birkaçından bahsedecek olursak;

Dijital baskı en çok tercih edilen ve her tür kumaşa uygulanabilen bir baskı yöntemidir. Bu teknikte çok fazla bir iş gücü gereği yoktur, bütün kumaşlar tek bir makineden çıkar. İstediğiniz renk ve model seçeneğini kullanma imkânına sahipsinizdir.

Süblime baskı yönteminde ise seçilen model bir ekran üzerinde hazırlandıktan sonra özel bir kağıda işleme yapılır. Oldukça zahmetsiz bir yöntemdir fakat tek sıkıntısı sadece polyester kumaşlara uygulanabilmektedir.

Emprime baskı ile tişört tasarla işlemini uygulayabilmek için model photoshop ile resmedildikten sonra ipek kalıplara basılır. Bu teknikte kaliteli bir sonuç elde edebilmek için kesinlikle işin ehli birisi tarafından yapılmalıdır.

Tüm bunların yanında yapılan tişört baskıların çabuk yıpranmaması ve yıkanma esnasında enlerinde solmalar yaşanmaması için yapmamız gereken en önemli şey kaliteli bir kumaş seçmektir. Bunun ardından da seçilen kumaşa uygun baskı türü tercih edilerek en uzun ömürlü tişört baskı elde edilmiş olur. Bu ikisi her ne kadar önemli ise, bu baskı işlemini yapacak kişi de en az bu ikisi kadar önemlidir. Çünkü bu işi yapacak kişinin alanında uzmanlaşmış ve ne yapması gerektiğini çok iyi bilen birisi olması gerekmektedir.